Skocz do zawartości

Su-22 UM3K, Tygrysica Modelsvit 1/72


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i zapraszam do galerii właśnie ukończonego przeze mnie modelu samolotu Su-22 UM3K w charakterystycznym tygrysim malowaniu.
Samolot Su-22 UM3K to eksportowa wersja dwumiejscowej szkolno-bojowej maszyny Su-17UM3. "Oznaczenie NATO Fitter – jednomiejscowy samolot myśliwsko-bombowy, średniopłat o zmiennej geometrii skrzydeł – kąt skosu regulowany skokowo w zakresie od +28° do +68°, konstrukcja metalowa półskorupowa, podwozie chowane w locie z kółkiem przednim, kabina hermetyzowana z fotelem katapultowym. Zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Pawła Suchoja, produkowany w ZSRR. Wszedł do służby w 1970 roku. Obecnie używany jest przez 5 państw: Polskę, Angolę, Syrię, Wietnam i Jemen (źródło: wikipedia).
Przedstawiony samolot o numerze bocznym 707 został wyprodukowany w ZSRR i dostarczony do Polski w 1986r.. Charakterystyczne tygrysie malowanie powstało pierwszy raz w 2003r. na NATO Tiger Meet.

Model wymagający dobrego zaplanowania w składaniu- szczególnie jeśli coś chcemy otworzyć, bardzo dobry szczegół. Spasowanie raczej bez zarzutu, są za to minimalne przesunięcia form, szczególnie widoczne przy drobnych elementach. Kalkomanie to ModelMaker, posiadają oprócz kalkomanii także maski jeśli nie chcemy kłaść całego tygrysa jako kalkomanię. Jak sam producent przyznaje kalki są przeznaczone dla doświadczonych modelarzy (dlatego ja miałem pewne problemy :glupek:, a to coś nie pasowało, a to musiałem przyciąć i spasować jeszcze raz). Mnóstwo czasu zajęło mi kładzenie napisów eksploatacyjnych, a było ich około 400. Malowany głównie Tamiyą i Gunze. Dodatkowo czujniki od Mastera.
Dane Techniczne:
Rozpietość minimalna: 10,02 m.
Rozpietość maksymalna: 13,65 m.
Wysokość: 5,13 m.
Masa własna: 10640 kg.
Masa startowa maksymalna: 19500 kg.
Masa podwieszanego uzbrojenia: 4000 kg.
Prędkość maksymalna na dużej wysokości: 1850 km/h.
Prędkość maksymalna na małej wysokości: 1350 km/h.
Zasięg na małej wysokości z 1000 kg uzbrojenia: 1400 km.
Zasięg na dużej wysokości z 1000 kg uzbrojenia: 2300 km.

X84e3Hd.jpg

 

zF0heKj.jpg

 

T0FpqJq.jpg

 

Usjcuus.jpg

 

6c5Ci5f.jpg

 

8fsmZbC.jpg

 

fE33oKY.jpg

 

4AUy29L.jpg

 

4u2OuHs.jpg

WARSZTAT

Edytowane przez Vieh_san
  • Like 38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna maszyna i piękny model. Dla takich warto tutaj zaglądać. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wam dziękuję, niestety nie do końca trafiłem z kolorami niestety. Chociaż chiński telefon też trochę mi podbija te kolory.

 

10 minut temu, skarczu napisał:

Bardzo mi się podoba. Gratulacje :super:.

Czy na owiewki kładłeś zestawowe kalkomanie czy malowałeś?

 

Od masek pomalowałem najpierw, ale problem bym miał ze spasowaniem koloru z resztą kalkomanii, więc użyłem kalkomanii.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Vieh_san napisał:

 

Bardzo wam dziękuję, niestety nie do końca trafiłem z kolorami niestety. Chociaż chiński telefon też trochę mi podbija te kolory.

 

 

Groteska sztuki przyjacielem:super:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością sam zestaw nie należy do prostych i łatwych w sklejaniu, to samo tyczy się kalek. Ty poradziłeś sobie z jednym i drugim bardzo dobrze, może jest kilka rzeczy do poprawy ale model prezentuje się bardzo ładnie :D Gratuluję ukończenia niełatwego i czasochłonnego projektu 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wygląda, brawo. 

Czy, jeśli pokazujesz osobno spód, jest sens prezentowania modelu na lusterku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zaruk napisał:

Świetnie wygląda, brawo. 

Czy, jeśli pokazujesz osobno spód, jest sens prezentowania modelu na lusterku?

Myślałem o tym, ale zdecydowałem się jednak pokazać, bo obawiałem się, że samo lusterko mogłoby nie wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model mi się podoba, mam podobne wrażenia jak Pablo - kilka drobiazgów można by zrobić lepiej/inaczej (np. krawędzie burt kabin). Niemniej jest to ładny, starannie wykonany model i świetny prognostyk co do następnych 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.