Jump to content
Mikolaj75

Su-20 - Pantera z przewagą dodatków własnych - 1:72

Recommended Posts

Mikołaj...lecz się

Błagam, nie rób tego! Ten rodzaj psychozy jest jak najbardziej wskazany i oczekiwany.

Ale może też być zaraźliwy a konsekwencje mogą być straszne. Może się skończyć porzuceniem modelarstwa na zawsze.

Mikołaj nie lecz się nie słuchaj, co my będziemy oglądać jak się wyleczysz modele prosto z pudła ? o nieee

Ciesze się ze wróciłeś do budowy będę zaglądał

Miło, że odżyło. Choć daleko mi do takiego poziomu. Również cieszę się, że wróciłeś.

Nie mogłem się doczekać wznowienia tego warsztatu! Poziom rewelacyjny

Powrót po nieprzyzwoicie długim urlopie...

Czas najwyższy. Aby to więcej się nie powtórzyło!

Chyba lepszej motywacji niż tu, nie można znaleźć nigdzie. Czysty obłęd!!

Dzięki za miłe przyjęcie po powrocie do Suni.

Wózek o fachowym oznaczeniu S32M-9965-0 ukończony, pokolorowany. Nawet się zdziwiłem, bo zebrało się - jeśli nie pomyliłem się w liczeniu - 257 części. Można zatem z czystym sumieniem przejść do płatowca.

7M77C5Bh.jpg

jVc6xsZh.jpg

i13kIDah.jpg

wózek piękny. wspaniała robota. popatrzyłem i lece lepić jaczka. Sklejam sobie jaka 9b. nie wiem czy słyszeliście o takim jaczku, z komora bombową za kabina. Rurową komora bombową !!

Wózek bardzo ładny.

Sklejam sobie jaka 9b. nie wiem czy słyszeliście o takim jaczku, z komora bombową za kabina. Rurową komora bombową !!

Słyszałem o Jaku-9b. Kiedyś Alenger robił coś takiego, ciekawa konstrukcja.

Fenomenalna praca... Gratuluję! Jako nowicjusz, mam pytanie : niezwykle precyzyjny bieżnik na kołach wózka zrobiłeś z mikro pręcików z tworzywa (evergreen?). Czym, i jak je kleisz? Próbowałem wykonać podobny detal, jednakże po wygięciu cienkiej płytki klej (Mr.Hobby) rozpuścił zbyt dużą część płytki i sama ona, pod wpływem naprężeń, pękła.. Za dużo kleju? Niewłaściwe tworzywo?

Będę wdzięczny Kolegom za podpowiedzi.

pzdr

Marcin

Dzięki za przyjęcie wózka

Jarku - miło mi czytać Twoją opinię, bo skoro wózek Ci się podoba, a miałeś styczność z podobnymi urządzeniami, to znaczy że chyba rzeczywiście jest dobry

Marcin - pręciki powstały z płytek HIPS w tym wypadku jeśli dobrze pamiętam 0,25 ciętych na paski żyletką. Przyklejane były Tamiya ExtraThin-em, ale dosłownie takimi muśnięciami.

Jeśli natomiast coś przyklejam na powierzchniach wypukłych/wklęsłych to staram się, aby element przyklejany był już stosownie wygięty przed przyklejeniem, żeby zminimalizować jego pracę i napięcia. I oczywiście jak najmniej kleju - domuskać zawsze możesz, zbieranie kleju z reguły już nic nie pomoże.

Wracam do korzeni.

Aby sensownie myśleć o zamknięciu kadłuba, należy przygotować sekcję ogonową. W pierwszym etapie uznałem za niezbędne opracowanie wnęk hamulców, jako że będą widoczne z obu stron, zaś wewnątrz wnęki te i wręga na której są oparte będą stanowiły rozsądny punkt odniesienia do dalszego "meblowania"

Na początek z kadłuba Modelsvit bez specjalnych ceregieli odciąłem sekcję ogonową:

hcoopmdl.jpg

Jest ona około 1mm szersza od kadłuba Pantery, stąd należało użyć ciężkiego sprzętu:

zZSnDOxl.jpg

Następnie sekcję dopasowałem na sucho do kadłuba i przy pomocy taśmy wyznaczyłem punkty dla wycięcia wnęk:

KnJsL2Yl.jpg

No i poszły główne wycinki. Oprócz wnęk kilka wzierników:

ADh23QSl.jpg

Od wewnątrz wykonałem wręgę stanowiącą jednocześnie tylną ściankę wnęk i dokleiłem ścianki boczne - tu uwaga - pilnowałem aby ścianki były wklejone ciut niżej niż krawędź wnęki, z zewnątrz mogły zaś na razie wystawać dowolnie:

b6tHyOCl.jpg

Ścianka przednia ma z kolei między zawiasami otworki. Zostały wywiercone w płytce:

RllvDozl.jpg

a następnie wycięte z zachowaniem łuków i wklejone:

pv1e4zTl.jpg

Późnij dokleiłem kliny:

a2vTVh8l.jpg

Na tym etapie można już było wyklejać same "podłogi" wnęk. W tym celu ukształtowałem termicznie płytkę HIPS i poszczególne sekcje były docinane i szlifowane odrębnie (tu przydało się obniżenie ścianek bocznych, dzięki czemu podłogi są praktycznie zlicowane z wręgą):

8xlvvkbl.jpg

I wnęki zasadniczo gotowe. Proszę pamiętać, że na tym etapie nie ma jeszcze detali, podłużnic, nitów itp itd. Najważniejsze, że udało się złapać geometrię, zachować rozsądnie jak na skalę proporcje i mam przyczółek do dalszego meblowania:

4byORWil.jpg

5F71J4ul.jpg

Pozdrawiam - Mikołaj

Heh,

Przestałem już liczyć który to raz z kolei ręce mnie opadły...

Szacun

Mikołaj, mówiłem Ci już, że strasznie lubię oglądać twoją pracę ;) ?

Znakomicie to wygląda - z pewnością następny szczękoopadacz.

Dzięki za komentarze. Filip - absolutnie mogę powiedzieć to samo o Twoich warsztatach

Postęp niewielki, ale chciałem pokazać rozwiązanie kwestii szczelin między połówkami kadłuba. Dokładna obróbka na tym etapie jest niemożliwa, bo nie da się rozłączyć, aby potem urządzać wnętrze, z kolei po meblowaniu i malowaniu i sklejeniu też słabo..

Przeanalizowałem konstrukcję i okazało się, że na znakomitej większości kadłuba są takie elementy konstrukcji, że spróbuję rzecz załatwić poprzez wklejane-wsuwane moduły.

Oto ogólna procedura:

należy dokładnie dopasować i dociąć ukształtowaną płytkę:

aMr3H1Sl.jpg

sprawdzam czy ściśle pasuje:

HpFa3nJl.jpg

Następnie poszczególne płytki sobie wypełniam w zależności od potrzeb:

XhRNK1Xl.jpg

I tak to wygląda na sucho:

nm3avNQl.jpg

yCYSEtfl.jpg

W miarę możliwości postaram się zastosować to rozwiązanie w całej sekcji ogonowej.

Lecim dalej:

Korzystam z okazji, że wręgi mają przekrój kołowy i łatwo wycina się je chałupniczo:

VgcXwgil.jpg

Na początek zespół wręg 42-43 - kółka sklejone na płytkach w miejscach docelowo niewidocznych, co pozwala zachować idealnie dystans:

TD5LxFVl.jpg

Następnie wklejone zidentyfikowane w kwitach "rozpórki":

VLnxVu3l.jpg

Później doklejone osłony oraz wzmocnienia wręg:

2GINP7rl.jpg

Po obcięciu i rozcięciu wklejone na swoje miejsce:

DhHz1l8l.jpg

Następnie wręgi 39-40 o nieco bardziej skomplikowanym kształcie. W tym celu z wyciętego kółka wewnętrznego odciąłem "półksiężyce":

MYV0Bzvl.jpg

Po stosownych korektach wyszły oczekiwane kształty:

dPmKeq2l.jpg

I powtórzona procedura słonecznych wzmocnień:

l1OWFQul.jpg

I tak po kolei wręga za wręgą:

hUwd21Nl.jpg

jv5AfeLl.jpg

Teraz czas na osłony mechanizmów i podłużnice, ale to już po Łasku