Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Jak czegoś nie ma w PL to warto rozważyć Aliexpress - trochę się czeka, ale a) mają rzeczy "absolutnie nieodstępne" u nas (np. wspomnianego Dragona) b) bywa taniej nawet z przesyłką. Dwa razy już coś tak brałem - bez problemu doszło, model pełnowartościowy (kompletny, nie podróbka itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2019 o 21:52, persyMG napisał:

Pytanie do Shermanologów a zwłaszcza specy od polskich Shermanów. W temacie Shermanów jestem w zasadzie tak zielony jak zielone były te Shermany :)

Mam zestaw Asuki i chcę z niego zrobić Polskiego Fireflya Ic Hybrid . Poczytałem parę wątków tu i tam... (szkoda, że niestety w wielu wątkach linki do zdjęć już nie działają ? ).
Do tego książeczki TankPower 436 (Firefly) i 392 (Polskie Shermany) i sporo innych źródeł internetowych o Shermanach w ogóle.

Do wyboru, jak wiadomo, mam albo coś z 2 Korpusu z Włoch, albo z 1 D. Panc.
Z Włoch zdjęcia dotyczą w większości pojazdów z defilady w Loreto i generalnie okresu powojennego, a ja chciał bym zrobić coś z okresu walk. Z tego co czytam to jest trochę zdjęć, tylko nie bardzo się orientuję gdzie...

Druga opcja to coś z 1 D. Panc. Z tego co zdążyłem się zorientować, to wersji Ic Hybrid chyba było mało, a większość to Vc. 

Kilka osób opierało się na poniższym zdjęciu (robiąc przy tym bardzo ładne modele) zakładając, że to "nasz" Firefly i że wówczas mógł to być T-263666 z okresu walk w Normandii.
24016219163_7399cc8062_z.jpg

 

Jak napisałem wyżej, chciałbym pojazd wojenny a nie powojenny. Np. w książce TankPower 436 (Firefly), str 42 jest takie zdjęcie:

T263443s2.png.b37a6389205dfb7d87df666ab4bfffa3.png

Taki by mi pasował :) Czy są jakieś inne zdjęcia tego Shermana?
Jak widać jest to numer T263443 (tak mówi opis a samo zdjęcie w książce jest lepszej jakości i numer od biedy też widać i się zgadza) przy czym jest namalowany trochę nietypowo z przodu i bez "T". Czy na bokach albo z tyłu też powinien być?
Gąsienice trudno określić, ale wydaje mi się, ze to mogą być T48, a na pancerzu są chyba T62 - ale na wielu zdjęciach widziałem, że na pancerzu często były T62 ale już na kołach to prawie loteria i często wbrew zasadom opisywanym tu i uwdzie. Kształt koła napędowego też trudno zidentyfikować ale mam w zasadzie niczym niepoparte odczucie, że to było takie "pełne".

Proszę o jakieś porady, podpowiedzi i generalnie źródła gdzie mógł bym się skierować.

 

 

Hmm, ciężka sprawa...

O ile dobrze pamiętam (stan sprzed kilku lat) to u Maczka był tylko jeden FF IcH. Robiąc go kieruj się warsztatami innych kolegów - bo na zdjęciu niewiele widać.

Ale czemu odrzucasz Włochy ? Tam tych czołgów było kilka, w tym perełki modelarskie np. FFIcH z wieżą HB. Polecam bo unikat.

Co do zdjęć z Włoch - jakiś czas temu były dostępne na stronie internetowej miasta CITANOVA MARCHE. Gdzie są teraz - nie wiem. To znaczy wiem, że są u mnie na dysku :)

Zdjęcia były wielkości i jakości takiej jak w tym artykule -> https://www.polacywewloszech.com/2019/06/25/civitanova-marche-75-rocznica-wyzwolenia/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, martinello napisał:

Hmm, ciężka sprawa...

O ile dobrze pamiętam (stan sprzed kilku lat) to u Maczka był tylko jeden FF IcH. Robiąc go kieruj się warsztatami innych kolegów - bo na zdjęciu niewiele widać.

Ale czemu odrzucasz Włochy ? Tam tych czołgów było kilka, w tym perełki modelarskie np. FFIcH z wieżą HB. Polecam bo unikat.

Co do zdjęć z Włoch - jakiś czas temu były dostępne na stronie internetowej miasta CITANOVA MARCHE. Gdzie są teraz - nie wiem. To znaczy wiem, że są u mnie na dysku :)

Zdjęcia były wielkości i jakości takiej jak w tym artykule -> https://www.polacywewloszech.com/2019/06/25/civitanova-marche-75-rocznica-wyzwolenia/

 

Włoch nie odrzucam definitywnie, tylko jakoś bardziej mi pasuje front zachodni i to, żeby pojazd brał udział w walce a nie defiladzie + żeby dało się go jakoś w miarę łatwo "sklecić" (elementy modelu, kalki itp) bez nadmiernego kombinowania i konieczności kupienia 5 innych modeli, żeby z nich powyciągać pojedyncze części :)

Ze zdjęć jakie wykopałem z netu wygląda, że z Włoch to Sherman "Joasia" był by OK (o ile dobrze pamiętam, bo nie mam materiałów pod ręką). Przy czym na jednej z plansz barwnych z jakiejś książki ma wieżę z pistol port a na zdjęciu wygląda, że chyba była bez.

Co do Ic Hybrid u Maczka - to z tego co wyczytałem, to 1 lub 2 były na początku (Normandia) ale potem (Belgia, Holandia) było ich więcej. Zdjęcia zdają się to potwierdzać.
A odnośnie zdjęcia, które dałem (niby z Belgii), to znalazłem inne zdjęcie innego Shermana (nie FF) na pewno z tego samego miejsca, opisane jako... Holandia, październik 44. Tak wiec w opisy zdjęć też niestety nie można wierzyć (co zresztą inni już pisali).

Edytowane przez persyMG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, persyMG napisał:

...żeby pojazd brał udział w walce a nie defiladzie...

Moje prywatne zdanie jest takie, że po upadku Powstania i przyjęciu do świadomości zaistniałego status quo niewiele było tej walki. Więc jaka różnica ?

Co do zdjęć - poszukaj pod "polish tank in Italy" lub coś podobnego dołączając nazwę miasta - powinieneś coś trafić.

Jak nie - podaj na PW swojego maila, jakoś postaram się podesłać fotki.

Edytowane przez martinello
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
2 godziny temu, Greif napisał:

8"x10 " (2,4 x 3 m ) masz w opisie
Australian Army 10' foot ISO Container for M113AS4 ALV T35208

Dzięki!(nigdzie nie znalazłem tych wymiarów:oops:). Szukam czegoś do wstawienia na pakę do M 548 a kalki Australijskie są w pudle, powinien dać się wcisnąć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Dudzio napisał:

Jaki kolor (np. ze stajni Tamiya) polecacie do zrobienia obić na czołgu w kolorze panzergrey (XF-63 German Gray) ? Lepiej na jasno, czy na ciemno?

Xf-63 pół na pół z białym i jako 2ga warstwa mniejsza jakiś rust albo Browndla efektu 3d. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamki ogólnie nie są najfajniejsze pod pędzel mówiąc delikatnie, więc robienie nimi odprysków bym sobie raczej darował. Bazylms podrzucił bardzo fajny kolorek, który sam stosuję a i Vallejo jest o wiele przyjemniejsze w jakimkolwiek pędzlowaniu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie kupiłem jako wielki fan czołgów produkcji ZSRR (skończyłem już T-80B i pracuję nad T-72M) zestaw T-55 A/AM Revella kod 03304 skala 1:72.

Moje pytanie brzmi: Czy wojska ZSRR też używały wersji AM?  I jak dobrać części jeśli tak było ? Zgodnie z instrukcją niemieckiej wersji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.